Współcześni architekci coraz chętniej łączą nowoczesne formy i rozwiązania z wiekową technologią dla podkreślenia walorów estetyczno-przestrzennych powstających budowli.

Firma EXPOM, jeden z największych polskich producentów lekkich i średnich konstrukcji ze stali, szkła i aluminium, utrzymując relacje z najnowszymi trendami i współczesnym designem - dostosowuje swoją ofertę do wymogów architektów oraz oczekiwań klientów.

Oferta firmy obejmuje:

 • balustrady szklane o aluminiowej konstrukcji (GV™, FGV™)
 • żaluzje fasadowe (SHV™)
 • zabudowy balkonów i tarasów (NPV™, SPV I™, SPV II™)
 • zabudowy powierzchni handlowo-usługowych (CPV I™, CPV II™)
 • produkcję oraz montaż lekkich i średnich konstrukcji ze stali (ZERO-K™)

Każdy produkt oferowany przez firmę EXPOM™ powstaje indywidualnie, na potrzeby konkretnego zamówienia. EXPOM™ nie ogranicza się jedynie do dostawy zamówionych materiałów. Jego specjaliści doradzają optymalne rozwiązania konstrukcyjne (w tym modelowanie 3D z symulacjami i obliczeniami) oraz proponują odpowiednie produkty. Poza standardowymi kolorami i wypełnieniami, na życzenie klienta , firma EXPOM oferuje szeroką gamę elementów niestandardowych, gwarantując estetyczne i funkcjonalne wykończenie obiektów.

Lekkość i wytrzymałość

Połączenie stali i aluminium umożliwia wznoszenie lekkich i wytrzymałych konstrukcji, które nie generują dużych obciążeń własnym ciężarem. Stosowanie nowatorskich rozwiązań odbywa się w oparciu o wysokie kwalifikacje i doświadczenie naszych pracowników oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne. Produkty tworzone w systemie ZERO-K™ charakteryzują się najwyższą trwałością dzięki zastosowaniu czteroetapowego systemu zapewniania jakości i ochrony:
1. Materiał – na każdym etapie produkcji używane są tylko wyselekcjonowane, zgodne z obowiązującymi normami półprodukty, materiały i surowce.
2. Przygotowanie powierzchni – stuprocentowe oczyszczenie powierzchni gwarantuje oczyszczanie mechaniczne (śrutowanie i piaskowanie) połączone z oczyszczaniem chemicznym (wytrawianiem, fosforanowaniem, chromianowaniem).
3. Ocynk ogniowy - metoda zabezpieczania konstrukcji stalowych przed korozją przez pełne zanurzenie wyrobów metalowych lub żeliwnych w roztopionym, płynnym cynku, którego temperatura przekracza 500C.
4. Malowanie wpalane – polega na natryskiwaniu farby proszkowej na powierzchnię metalu, a następnie nagrzewaniu jej do temperatury 140-220C w rezultacie czego proszek ulega stopieniu i trwale łączy się z wyrobem. Uzyskana powłoka jest odporna na korozję, środki chemiczne, wysoką temperaturę a także uszkodzenia mechaniczne. Stosowane w produkcji farby spełniają wymogi europejskich norm QUALICOAT® oraz GSB®.

Normy

Profile aluminiowe wyciskane są w Polsce ze stopów: EN AW-6063 T66, EN AW-6005A T6 i EN AW-6082 T6 z zachowaniem norm Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PN-EN 12020-2 i PN-EN 755-9). Profile poddawane są obróbce powierzchniowej między innymi poprzez:
- lakierowanie proszkowe profili aluminiowych zgodnie z certyfikatem QUALICOAT nr licencji 1511
- anodowanie profili aluminiowych zgodnie z certyfikatem QUALANOD nr licencji 1803
Wszystkie elementy złączne wykonane są ze:
- stali nierdzewnych klasy A2 lub typu 304
- kwasoodpornych klasy A4 lub typu 316
Konstrukcje stalowe spawane są według PN-EN 15085:2008 a cynkowane ogniowo według PN EN 1461. Szkło stosowane w produktach firmy EXPOM pochodzi od renomowanych producentów (Guardian lub Pilkington).

Historia

Firma EXPOM™ powstała na początku 1994 roku z przekształcenia Państwowego Ośrodka Maszynowego w Sońsku, jako spółka pracownicza bez większościowego udziałowca. Potencjał firmy, specjalizującej się w tamtym okresie w ślusarce stalowej, został dostrzeżony już w 1995 roku, kiedy to do Spółki przystąpił większościowy udziałowiec . Umożliwiło to dalsze inwestycje takie jak zakup nieruchomości, maszyn czy pojazdów a wysoko wykwalifikowana kadra pracowników , w tym inżynierów i kierownictwo zakładu , przyczyniła się do stabilnego i zrównoważonego rozwoju na przestrzeni kolejnych lat.

Zmiany właścicielskie w latach 2011-2012 zaowocowały m.in. wdrożeniem zintegrowanego systemu zarządzania EPR (ang. Enterprise Resource Planning) usprawniającego funkcjonowanie poszczególnych działów. Wprowadzono też zestaw procedur i narzędzi CRM (ang. Customer Relationship Management) istotnych w zarządzaniu kontaktami z klientem. Innowacje te pozwoliły zoptymalizować koszty funkcjonowania firmy i znacznie skróciły czas realizacji poszczególnych zadań. Obok zmian w systemie zarządzania, rozpoczęto również prace nad uruchomieniem laboratorium zakładowego, które w przyszłości stanie się centralną jednostką rozwojową firmy.

W latach 2013-2014 skonstruowano, wyprodukowano i wdrożono do oferowania nowe produkty, które szybko stały się wizytówką firmy. Należą do nich:

 • GLASS VIEW™ (GV™) - szklana balustrada o aluminiowej konstrukcji,
 • FRAMELESS GLASS VIEW™ (FGV™) - szklana balustrada samonośna o aluminiowej konstrukcji,
 • SHADOW VIEW™ (SHV™) - żaluzje elewacyjne,
 • NEW PERFECT VIEW™ (NPV™) - przesuwno-rozwierana zabudowa balkonów,
 • SLIDING PERFECT VIEW™ I i II (SPV™ I i II) - dwa systemy przesuwnych, szklanych, bezramowych zabudów balkonów i tarasów. SPV™ I przeznaczony przede wszystkim do zabudowy powierzchni zewnętrznych, w tym balkonów i tarasów oraz SPV™ II zaprojektowany do powierzchni wewnętrznych, w tym biurowych i konferencyjnych.
 • CENTER PERFECT VIEW™ I i II (CPV™ I i II) - dwa systemy zabudów przesuwno-rozwieralnych. CPV™ I przeznaczony jest do prestiżowych miejsc, w tym dużych galerii handlowych oraz bardzo wysokich pomieszczeń. CPV™ II jest ekonomiczną wersją CPV™ I z przeznaczeniem do mniejszych centrów sprzedaży i usług.

Nagrody

W grudniu 2016 r. kapituła opiniotwórczego miesięcznika budowlanego „Builder”, przyznała firmie EXPOM™ dwie nagrody dla Produktów Roku 2017 - TOP Builder za innowacyjne dokonania w branży budowlanej. Tytuły Produktów Roku – TOP Builder 2017 w swoich kategoriach zdobyły: balustrada GV™ – GLASS VIEW™ oraz zabudowa NPV™ – NEW PERFECT VIEW™.

Statuetką TOP Builder honorowane są produkty i realizacje, w których zastosowano nowoczesne rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne, materiałowe i technologiczne. W 9 edycji konkursu szczegółową weryfikację pomyślnie przeszły 33 wyroby zgłoszone przez 20 firm.

Zgłaszane propozycje podlegały szczegółowej, dwuetapowej weryfikacji, w toku której oceniane były pod względem jakości, innowacyjności, parametrów technicznych, zastosowania oraz wpływu na środowisko naturalne. Dodatkowo, pod uwagę brane były rekomendacje laboratoriów, jednostek certyfikujących, oraz takie aspekty jak konkurencyjność rozwiązań czy okres na jaki udzielana jest gwarancja. Oceny dokonywała kapituła, w skład której wchodzili członkowie Rady Naukowej i Programowej „Buildera”, na czele z przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Techniki Budowlanej, profesorem wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Leonardem Runkiewiczem.

Nagrodzone wyroby zostały wdrożone do produkcji przez Spółkę produkcyjną w grupie EXPOM™. Głównym projektantem konstrukcji jest Kierownik Kontraktów Rafał Rybicki, który kierował zespołem badawczym i rozwojowym, wykonującym symulacje, badania wytrzymałościowe i testy poszczególnych elementów wyróżnionych wyrobów, jak i całych konstrukcji.

W kwietniu 2017 firma EXPOM™ Sp. z o.o. otrzymała certyfikat BSI potwierdzający kompleksowe funkcjonowanie organizacji zgodnie z normą PN-EN ISO 9001:2015-10.